Je tým odborníků, připravený pomoci v každé situaci
Se řadí mezi nejmoderněji vybavené veterinární kliniky ve svém regionu.
Mezi nejčastější pacienty z drobných savců v naší ordinaci patří králíci, morčata, potkani, činčily, křečci a fretky.
Králíka je možno naočkovat proti těmto nemocem:
Mor
Myxomatóza
Trichofytóza
Pasterelóza
Pro fretky jsou dostupné vakcíny proti těmto chorobám:
Psinka
Vzteklina
Nejčastější onemocnění u drobných savců:
Přerůstání zubů a onemocnění dutiny ústní u hlodavců
Napadení zevními parazity – drobní savci mohou být napadeni různými druhy zevních parazitů. Jedná se především o blechy, kožní a ušní svrab, demodikózu nebo dravčíkovitost. U potkanů se mohou vyskytovat vši, u morčat všenky.
Hypovitaminóza C u morčat – morčata si neumějí sama vytvořit vitamin C stejně jako člověk. Musejí ho tedy v dostatečném množství přijímat v potravě. Vitamin C se uplatňuje především při tvorbě kolagenu a hraje roli také v imunitě zvířete. Při jeho nedostatku se tedy mohou objevovat poruchy hojení kůže, sekundární infekce v důsledku imunosuprese nebo abnormality kostry.
Ovariální cysty u morčat – u starších morčat samičího pohlaví se mohou na vaječnících vyvinout cysty z ovariálních folikulů. Tyto cysty mohou dorůst značné velikosti a způsobovat především diskomfort v dutině břišní a navazující trávicí potíže v důsledku bolestivosti. Jsou-li hormonálně aktivní, mohou způsobovat řadu dalších příznaků. Řešením je chirurgické odstranění vaječníků s cystami, včetně dělohy.
Otlaky končetin – v důsledku používání nevhodné podestýlky, nedostatku pohybu nebo obezity mohou vznikat bolestivé otlaky na spodní straně tlapek. Problém postihuje především zadní končetiny, ale může se vyskytnou na všech končetinách. Při progresi onemocnění může dojít k zánětu kůže, ale i hlouběji uložených struktur na končetině, jako jsou šlachy i kosti.
Nádory mléčné žlázy u potkanů – potkani jsou velmi náchylní k tvorbě nádorů na mléčné žláze, která je u nich velmi rozsáhlá. Často souvisejí s hormonální dysbalancí zvířete.
Nádory jsou většinou benigní, ale mohou narůst velkých rozměrů a omezovat pohyb pacienta, a proto je lepší je zavčas chirurgicky odstranit.
Hyperestrogenismus u fretek – fretky patří mezi zvířata s provokovanou ovulací. Při nepřítomnosti samce tak proto někdy nedochází při říji k ovulaci folikulů, které produkují velké množství estrogenů. Tyto hormony mohou způsobovat závažné potíže, pokud tento stav trvá delší dobu. Zvířeti začne vypadávat srst, je apatické a v důsledku anémie vyvolané estrogeny může i uhynout.
Hyperadrenokorticismus u fretek